.:: Pergel  Vinç ::.
 

Pergel Vinç Nedir? Bu tip vinçler pergele benzediğinden dolayı bu isimle adlandırılmıştır. Hem sabit bir yere monte edilebilen hem de kendi ayağı üzerinde çalışabilen vinçlerdir. Pergel şeklinde tasarlanıp üretilen, belli açılar ile kendi ekseni etrafında dönebilen bu vinçler yük kaldırabilen, ağır iş makineleridir.

Pergel tip vinçlerden en çok inşaat şantiyelerinde bu vinçlerden faydalanılır. Açık ve kapalı alanlarda kullanabilen bu vinçler ihtiyaç duyulan kullanım alanına ve bu alanın durumuna göre de imal edilmektedir.

 

Sabit bir noktada hareketsiz bulunan ve belirlenen yüklerin kaldırılıp taşınması amacıyla kullanılan vinçlerdir. Bu vinçlerin bir kısmı, işletmenin fiziksel yer uygunluğu, kaldırılacak yük durumu, bom mesafesine göre işletmeye özel üretilir. Ancak sabit özellikte olan standart modeller de oldukça tercih edilmektedir.

Pergel vinçler monte edildiği alanlara göre de farklılık göstermektedir. Söz gelimi, zemine montajı yapılan, kendi ayağı üzerine monte edilen veya konsol üzerine montajı yapılan modelleri de mevcuttur.

Pergel vinçlerin en önemli özelliği dönme açısının ayarlanabilmesidir. Talebe göre 180 derece hatta istenirse 360 derece bile dönmesi sağlanabilmektedir.
 

Pergel vinçler nasıl çalışır ? Tüm pergel vinçler; hareketi sağlayacak bir motor ve güç sistemine, çelik halat sargı makarasına, çelik halat ve bağlantı kancasına sahiptirler. Tüm sistemler, hareket kumandası ile organize bir biçimde çalışır.

Pergel vincin hareket kumandasına basılmasıyla motor ve diğer mekanizmaların çalışır. Çelik halata bağlı yükün yukarı yönlü hareketi gerçekleştirilir. Tıpkı diğer vinçlerde olduğu gibi, pergel vinçlerin kullanımında da iş sağlığı ve güvenliğine özen gösterilmesi gerekir.

Kullanımından önce ve kullanım esnasında gerekli tedbir ve önlemlerin alınması hayati tehlike içeren kazaların önlenmesi adına önemlidir.