.:: Monoray Vinç ::.
 

Monoray Vinç Nedir ve Nerelerde Kullanılır ? Tek bir hareket yolundan imal edilmiş raylı sistemin adına monoray ismi verilmiştir. Bu raylı sistemle bir düzlem içerisinde yük kaldırıp hareket edebilen vinçlere de “monoray vinç” denir. Vinçlerin rayları çelik konstrüksiyondan imal edilir. Vinçler, rayların bulunduğu düzlemde ileri geri ve yukarı aşağı olmak üzere 4 yönde, iki boyutlu hareket edebilirler.

 

Monoray Vinç Özellikleri; Kolayca montajı yapılabilen bu makinelerin bakımı da oldukça basittir. Modellere göre manyetik ve diskli frenler sayesinde hareket esnasındaki vincin yumuşak şekilde durma kabiliyeti vardır. Böylece emniyetli kaldırma ve taşıma sağlanır. Sessiz çalışır, gürültü yapmaz.

Monoray vinçler uzun ömürlü olması da en çok tercih edilen sebeplerindendir. Avrupa Birliği standartlarına uygun üretilen kaldırma makineleri arasındadır. Vinç kısımları, vince askılı kumanda ile kontrol edilir.

Monoray Vinçler Nasıl Çalışır? Bu tip vinçler hareket etmek için tek yollu bir raya ihtiyaç duyar. Motor çeşidine göre hız ve yüksek kaldırma mesafeleri değişkenlik gösterir. Elektrik motoruyla çalışır. Nemli ve yağışlı ortamlarının yanı sıra kimyasal ortamlarda da çalışabilir. Ayrıca yüksek sıcaklıkta -40 dereceye kadar soğuk ortamda görevini yerine getirebilir.

Monoray vinç çeşitleri ise;  1-Sabit halatlı monoray vinç: Yük taşıma kapasitesi 160 -63.000 kilogram arasındadır. Yükü 4,5 metreden 104 metre yüksekliğe kadar kaldırabilir. 2-Arabalı halatlı monoray vinç: Yük taşıma kapasitesi 160- 20.000 kilogram arasındadır. Yükü 4,5 metreden 60 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler. 3-Çift raylı arabalı monoray vinç: Yük taşıma kapasitesi 1.000- 63.000 kilogram arasındadır. Yükü 4,5 metreden 60 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler.
 

Monoray Tip Vinçleri Kullanım Alanları Nelerdir? Raylı vinç sistemleri büyük tonajlar kaldırabildiğinden çalışma sahaları da genellikle ağır sanayi bazında çalışan fabrikalar ve bunların depolarıdır. Tabii fabrikaların yanında döküm ocakları, maden ocakları, kazı çalışmaları, tersaneler, limanlar, silolar, antrepolar, tır tamirhaneleri gibi pek çok alanda kullanılır.